Inetektuální výkvět izraelské společnosti

úterý 31. srpen 2010 20:11

bojkotuje ilegální židovské osady. K 60 izraelským divadelníkům se přidalo 150 profesorů izraelských univerzit s výzvou k bojkotu ilegálních židovských osad na palestinských územích. Podle premiéra Netanyahua prý tohle Izraeli ještě scházelo. Ano scházelo! Izraelská inteligence tím propůjčila hlas té nezanedbatelné části izraelské společnosti, která už nechce žít v neustálém strachu z odvety vyvolávaném extrémistickou politikou izraelské vlády. Výkvět izraelské společnosti tím umlčel rasistické výroky fanatického rabína o potřebě zničit Palestince. Izraelská společnost je demokratická a jako taková chápe, že se svými sousedy musí žít v míru tzn. žít a nechat žít.

Plíživého rozšiřování židovských osad, zabírání palestinské půdy a nesnesitelných životních podmínek Palestinců si musel všimnout každý, kdo navštívil Západní břeh a jen trochu se po něm rozhlížel. Jak hrozivě se týčí ohromná židovská „osada“, vlastně už třísettisícové město Male Adumim nad Jeruzalémem nebo jak vysoká betonová zeď obkličuje východní Jeruzalém, lze vidět už cestou po dálnici z Jericha.

Izraelští intelektuálové dali jasný vzkaz vládě, která je hříčkou v rukou fanatické náboženské strany Šas v čele s extremistou ruského židovského původu Liebermanem zasedajícím v ní jako ministr zahraničí (!).

Představme si na okamžik, že podobný výrok jako z úst onoho izraelského rabína vzejde ohledně židů od jiného blízkovýchodního extrémisty íránského prezidenta Ahmadínežáda. Jaký pokřik okamžitě spustí západní média! Jak se hned začne spekulovat o izraelském útoku na íránská jaderná zařízení!  A přitom zcela evidentně, jak dokázaly loňské demonstrace, značná část íránské společnosti odmítá  Ahmadínežádův fanatismus.  Projevit se veřejně jako izraelští intelektuálové bez nebezpečí represí však nemohou. Žijí v totalitním státě. O to větší odpovědnost má za své činy stát, který se stále se nazývá demokratickým.

Jenže nestojí vlastně onen rabín na úrovni fanatických islamistů z Hamásu? Není vlastně Hamás protějškem fanatických židovských náboženských stran v Izraeli? Tohle si všichni soudní lidé musí uvědomovat a je potěšitelné, že také izraelští občané jako významný spisovatel světového jména Amos Oz zvedli hlas proti extrémismu své současné vlády. V zájmu celé západní společnosti je, aby Izrael demokracií zůstal a nedovolil menšině fanatiků mávat státem na úkor bezpečnosti celého západního světa.

Pokud se alespoň nedosáhne zmrazení a zastavení výstavby ilegálních židovských osad, když už ne destrukce těch stávajících, na palestinském území, která má za cíl vytvořit nevratný status quo a rozparcelovat palestinské území na jakési „divošské“ rezervace, není naděje na jakékoliv, byť jen částečné urovnání v tomto letitém konfliktu. Není tak ovšem ani naděje na zastavení radikalizace společnosti v okolních arabských zemích a nejen v nich, vezměme v úvahu jen poslední vývoj v Turecku! Není naděje ani na zastavení islamistického terorismu. Tlak vyvolává protitlak. Uvědomujeme si vůbec, že s odchodem prezidenta Bushe s jeho vymyšlenou avantýrou v Iráku náhle ustaly spektakulární teroristické útoky v Evropě? Určitě to není jen výsledek efektivní práce policie v zemích islamistickým terorismem ohrožených. Jak známo, zločinci bývají vždy krok před strážci pořádku. Svět potřebuje vzájemné pochopení, nikoliv rasismus, extrémismus a xenofóbii. Snad si to uvědomíme i u nás v Česku.

Extrémismus upadající západní společnost nespasí, jen urychlí její rozklad.

Tomáš Laně

Tomáš Laně

Tomáš Laně

o všem, co mne zajímá a hlavně štve

příslušník jediné progresivně rostoucí sociální skupiny v ČR

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora