Slušní lidé podporují demokracii.

neděle 20. říjen 2013 12:37

Ústava naší země vychází z parlamentní demokracie. To je obvyklé ve všech zemích EU kromě Francie, kde má prezidentský systém své historické důvody. U nás nic takového není, takže i když z jakýchsi populistických důvodu došlo v dolní sněmovně k odhlasování přímé volby prezidenta, nemá to na parlamentní systém stejně jako v okolních zemích, na Slovensku, v Polsku a v Rakousku, vliv. Pokud se ovšem prezidentského úřadu neujme uzurpátor a mocenský manipulátor, jak k tomu bohužel  u nás za vydatné podpory jeho předchůdce stejného ražení došlo. Ani to by parlamentní demokracii v Česku nemělo ohrozit, pokud lidé budou hlasovat pro demokratické a nezkorumpované strany.

Základem demokracie je občanská společnost, dělba moci a změna. Žádné z partají by neměly růst stromy do nebe, aby nepropadly opojení z moci a nestaly se převodními pákami neprůhledného kořistnického byznysu k vysávání státu, jako to postihlo ODS (nebyla-li ovšem k tomuto účelu vůbec zřízena). Ta zde vládla dlouho, napáchala plno morálních škod, mimo jiné i tu, že dala prostor novým populistickým kořistníkům kolem současného hradního vládce. Ten dělá všechno, aby své lidi dostal do pozic, v nichž byli dosud podnikavci kolem předchozího prezidenta a ODS. Mnozí z těchto podnikavců už zavětřili a včas převlékli triko.

 

Tomu musí volič zamezit. Slušní lidé by neměli propadat opilému žoviálnímu populismu z Hradu a volit ty strany, respektive ta jejich křídla, jež by mohly dávat naději, že se marasmus posledních deseti let nebude opakovat v ještě horší, a možná i pro demokracii tragické podobě.

 

Sociální demokracie je naší nejstarší stranou. Nevznikla jako nástroj k divoké privatizaci pod rouškou pravice a kapitalismu, jen se jí bohužel v zárodcích její renesance zmocnil  nový mocenský manipulátor. V roce 2003 se mu však srdnatě postavila a to by měl volič ocenit. ODS potřebuje dostat za vyučenou a stát se skutečnou politickou stranou bez zhoubného klientelismu, jenž tu zavedl její zakladatel.

Pomoci by jí v tom mohla porážka s TOP09. V té je Kalousek přes svoji temnou minulost podle mého soudu menším nebezpečím než Strana politických oportunistů – zemanovci (SPOZ).

 

Babiš a Okamura jsou bohužel populistické produkty onoho sociálního marasmu způsobeného dlouho vládou modrých. Jsou nebezpeční a slušný volič to jistě pozná. Totéž lze říct o komunistech. Babiš by mohl mít podobně zhoubný vliv na demokracii jako Berlusconi v Itálii, snad jen bez sexuálních afér.

 

Demokracie je změna. Scestné je tu dělení na pravici a levici, nutno hledět na to, kdo vyznává demokratické principy a zvyklosti a kdo ne, buď skrytě, prosazuje svá ideologická dogmata, nebo tyto principy a zvyklosti otevřeně označuje za idiotské.

Proto musí být zprofanovaná partaj nahrazena jinou. Aby se vítězná strana nestala nástrojem mocenské manipulace potřebuje k sobě důvěryhodnější koaliční partnery. Ty může mít v TOP09, KDU-ČSL a v Zelených, jediné naší panevropské straně s evropským rozhledem.

S parlamentní převahou tvořenou mocenské manipulaci odolávající ČSSD, TOP09, KDU-ČSL, snad i reformované (je-li to vůbec možné), ale opoziční (!!!) ODS a Zelených a tím i prezidentem odkázaným do jeho ústavních mezí se o budoucnost demokracie v Česku  a jeho důstojného členství v Evropské Unii snad nemusíme obávat.

 

Tomáš Laně

Tomáš Laně

Tomáš Laně

o všem, co mne zajímá a hlavně štve

příslušník jediné progresivně rostoucí sociální skupiny v ČR

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora