Olympijská, Putinova či Potěmkinova?

středa 5. únor 2014 21:53

Obvyklý název pro  ubytovací komplex sportovců na olympiádě bývá olympijská vesnice. Olympijské hry však ne vždy sloužily sportovnímu účelu, někdy jde i o propagandu a výkladní skříň režimu, zejména v těch totalitních nebo autoritativních. Tak tomu bylo poprvé v nacistickém Německu v roce 1936, pak v Moskvě roku 1984. To však bylo v předvečer nacisty rozpoutané druhé světové války a na sklonku  totalitní sovětské éry. Patřil k tomu i doping a ruinování zdraví sportovců ve jménu státní propagandy. S pádem totalitního „tábora míru a socialismu“ se zdálo, že už  k něčemu takovému nemůže dojít.Byl to bohužel přílišný optimismus, protože totalita se poroučela jen v našich zeměpisných šířkách. Leckde jinde na východ od nás žila dál, sílila nebo se záhy obnovila.

A olympiády si opět nevybíraly. Mezinárodní olympijský výbor, který za bipolárního světa proslul korupcí, se nadále překonával. Pro rok 2008 přidělil letní hry  Pekingu, hlavnímu městu totalitní Číny, pro rok 2014 pak zimní hry černomořskému letovisku Soči v Rusku.

Zarazilo to asi každého kromě bafuňářú MOV. V době hlasování o dějišti her už se Rusko díky příjmům z pohádkového nerostného bohatství vzpamatovalo z otřesu vyvolaného pádem sovětského impéria a pod vládou cara Putina tvrdě směřovalo k obnovení zašlé imperiální slávy. Samozřejmě i za obnovením totality. Putin je znovu pevně v sedle a kráčí ve šlépějích svých carských předchůdců. Například carevny Kateřiny II. Veliké, jejíž éra znamenala první rozmach ruského impéria. Jeho základy už položil car Petr Veliký, který se v Evropě poučil, že ohromné mužické zemi pomůže jedině modernizace podle západního vzoru. Kateřina II. měla milence, z něhož udělala nejmocnějšího muže v zemi, knížete Potěmkina

Čtenář už zajisté tuší, kam tato historická paralela míří. Nebudu opakovat fakta, která si každý může vygůglovat na „centrálním mozku lidstva“. Zdá se jen, že historie se zcela zákonitě opakuje. To co dělal, Potěmkin pro carevnu při jejím průjezdu zuboženým Ruskem, dělá teď car Putin pro zahraniční návštěvníky. Z letoviska učinil středisko zimních sportů, z centra sovětské odborářské rekreace rádoby luxusní rezort. To vše nejen proto, aby se blýskl před Západem, ale aby jako ostatně všichni „novyje russkije“ kdekoliv na světě ukázal, že na to má.

Jak svědčí první zprávy  o otřesných zážitcích olympioniků, moc se mu to nepovedlo. Z rozkradených prostředků zřejmě na okázalý luxus příliš nezbylo, dokonce ani na běžný světový standart.  Ti, kdo byli v Rusku dál než v centru Moskvy či Petrohradu (pokud je tam Putin pustil), to ostatně jistě dobře znají. Zkrátka  ruské impérium zjevně zůstává samo sebou, od dob Kateřiny Veliké, se samozřejmě, kromě běžného technického pokroku nic nezměnilo, jen ruské imperiální choutky a směšná snaha oslnit svět trvají.

Prostě Potěmkinova vesnice, rozhodně ne výkladní skříň. Svět by se neměl nechat ošálit. Ono to zřejmě bez pitné vody z kohoutku, s dvěma záchody v jedné místnosti a s Putinovým portrétem nad udusanou hlínou v hotelovém pokoji ani nepůjde. Jen Zeman bude dělat, že král není nahý.

A to už se tragikomická putino-potěmkinská šaráda dotýká i nás.

Tomáš Laně

Tomáš Laně

Tomáš Laně

o všem, co mne zajímá a hlavně štve

příslušník jediné progresivně rostoucí sociální skupiny v ČR

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora