Řádění tzv. proruských separatistů na východní Ukrajině.

sobota 24. květen 2014 09:31

S blížícími se prezidentskými volbami na Ukrajině stupňují tzv. proruští separatisté teror v obsazených oblastech na východě země. Vraždí zajatce, vykrádají obchody, ukradenými luxusními vozy se prohánějí po ulicích obsazených měst, zastrašují  své potenciální odpůrce. Celá oblast vystavena masivní ruské propagandě o tzv fašistech z Kyjeva. Lidé jsou zjevně vyděšení jak ruskou propagandou, tak řáděním samozvaných ozbrojenců.

Ruská propaganda šermuje termínem fašisté. V její interpretaci je to každý, kdo se vymyká ruské kontrole. Násilníci na východní Ukrajině podporovaní ruskou tajnou služnou to samozřejmě nejsou. Nejsou to ani antisemité a fašistické či rasistické skupiny v samotném Rusku. Nejsou to ani, extrémisté v zemích EU a la maďarský Jobbik či francouzská Národní fronta Marie Le Pen, jejichž podporou se naopak Moskva snaží rozkládat EU  zevnitř (Jako to dělala za komunismu podporou tamějších komunistických stran.)

Kde se „proruští separatisté“ vzali, musí být každému soudnému člověku jasné. Stále více se ukazuje, že jde o dlouhodobý plán ruské tajné služby. Je to jakási zástupná válka, protože otevřeně vojensky vtrhnout na Ukrajinu se Putin přece jen neodvažuje. Podporuje tedy tzv. separatisty, což je zřejmě jakási zločinecká spodina společnosti  z obou stran hranice. Sám se přitom tváří jako ublížené neviňátko. Vše prý vyvolali „naši zapadnyje partňory“ (překvapivý eufemismus, žádní imperialisté jako kdysi), na Ukrajině prý zuří občanská válka, ale výsledek prezidentských voleb stejně prý bude „respektovat.“ Stejně jako „respektuje“ výsledek tzv. referend o odtržení dvou východoukrajinských gubernií. Neuvěřitelná licoměrnost hodná jeho sovětských preceptorů.

Plán destabilizace Ukrajiny Putinovi zatím vychází. Vadí mu však cílené sankce proti ruské mocenské garnituře. Proto nahlas hovoří o bumerangu, který se prý západu vrátí. V delším časovém horizontu se bezpochyby bojí ztráty evropských odbytišť ropy a plynu, jediného zdroje ruských příjmů. Čína mu to nenahradí, protože jediný plynovod, který tam zatím vede, kapacitně nestačí a výstavba dalšího je otázkou několika let.

Proto se musí mírnit, volby na Ukrajině zřejmě proběhnou, „separatisty“ možná nakonec udrží na uzdě (čáru přes rozpočet mu zřejmě udělal i ukrajinský oligarcha Rinat Achmetov, původem krymský Tatar, který se přiklonil k ukrajinské vládě).  Svojí vyčpělou propagandou o fašistech a o tom, že za všechno mohou USA a EU, se ale Putin snaží zviklat veřejné mínění na západě.

Smutné je, že se mu to do značné míry daří  v tradičně komunisticky, rusofilsky a protizápadně naladěné části české společnosti. Zdá se dokonce, že někteří jeho místní komplicové jsou s Putinovým plánem destabilizace Ukrajiny seznámeni od samého počátku.

Tomáš Laně

Tomáš Laně

Tomáš Laně

o všem, co mne zajímá a hlavně štve

příslušník jediné progresivně rostoucí sociální skupiny v ČR

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora