Potopí ropa Rusko?

pátek 17. říjen 2014 09:50

Je notoricky známou skutečností, že ruská ekonomika stojí a padá s vývozem surovin, především ropy a plynu. Na exportu ropy závisí ze tří čtvrtin. Dnes cena ropy klesá, hlavní produkční oblasti se propadají do chaosu. V Iráku řádí teroristé tzv. Islámského státu, v západní Africe s jedním z největších exportérů ropy Nigérií zuří ebola. K tomu strmě stoupá produkce ropy v USA, takže hlavní světový spotřebitel černého zlata snižuje dovoz. Na snižování ceny ropy nejvíce doplatí Rusko. Podle německého deníku die Welt by pokles ceny ropy na 90 USD za barel znamenal pokles ruské ekonomiky o 0,5%, 80 USD o 1,7% a v případě ceny 70 USD o 3%.  V důsledku západních sankcí klesly ruské devizové rezervy pod 400 mld USD, přičemž ruský státní dluh dosahuje téměř dvojnásobek, 715 mld USD. 

Další notoricky známou skutečností je, že hrozba recese v Rusku vyvolaná poklesem cen ropy byla jednou z příčin Putinový agrese vůči Ukrajině, zejména obsazení Krymu.  Potřeba  vládců odvádět pozornost obyvatelstva od zhoršující se ekonomické situace nacionalistickým pokřikem a vyvoláváním obrazu nepřítele je stará jako lidstvo samo. Nemůže tedy překvapovat, že se to dnes děje v Rusku. Barely s ropou, na kterých Rusko stojí, mohou splasknout jako harmonika.

Nakonec i pád komunismu mělo zapříčinit snížení cen ropy v osmdesátých letech minulého století. Tenkrát ovšem Rusko, tehdy Sovětský Svaz zareagovalo přesně opačně než dnes, snahou reformovat svůj rigidní režim. Dnes už nemá tzv. všelidové vlastnictví, to  se přesunulo do rukou oligarchů. Navíc nepotřebuje zachraňovat, ale znovudobývat své impérium, které se mezitím rozsypalo.

Sankce proti agresivnímu Rusku jsou účinné, i když hlavní podíl na ruském hospodářském propadu má trh, ona neviditelná ruka, kterou tak propagoval náš věrozvěst „svobodného“ trhu VK, velký Putinův obdivovatel.

Česká republika se ruské odvety bát nemusí. Je velmi málo závislá na obchodu s Ruskem, ruské sankce ji poškodí jen zanedbatelně. Pouze při opravdu drastické propadu ruského hospodářství bychom jejich dopad pocítili více. Tak alespoň soudí naši ekonomové.  Laik jen vidí například strmý pád podílových fondů orientovaných na ruskou ekonomiku.

Abychom opět citovali našeho věrozvěsta: peníze jsou vždy až na prvním místě. Politika za nimi udýchaně klopýtá, dodejme.

 

Pozn.: Přicházím možná s křížkem po funuse, nedávno se tomuto tématu obšírně věnoval pořad Horizont na ČT24. Naší kremelské páté koloně však nikdy neškodí opakovat fakta.

 

Tomáš Laně

Tomáš Laně

Tomáš Laně

o všem, co mne zajímá a hlavně štve

příslušník jediné progresivně rostoucí sociální skupiny v ČR

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora