Agrese na Ukrajině - krach ruského úsilí o Euroasijský svaz

čtvrtek 13. listopad 2014 13:57

Názor z lůna postsovětského prostoru Postoj  běloruského diktátora Lukašenka k ukrajinskému konfliktu je příkladem jednoho názoru z postsovětského prostoru na obnovení ruských imperiálních snah. S obavami tyto snahy sleduje i republika s největší ruskou menšinou, Kazachstán.  Další názor z bývalých sovětských republik, z Ázerbájdžánu prezentuje rozhovor člena výboru ázerbájdžánského parlamentu pro mezinárodní styky a zároveň  ázerbájdžánské mediální rady Cavanşira Feyziyeva pro ázerbájdžánský list 525-çi gәzet. 

V ázerbájdžánských podmínkách autoritativního státu ho lze považovat za oficiální. Tím, že hodnotí rusko-ukrajinský konflikt z geostrategického hlediska, které je vlastní i ruskému imperiálnímu uvažování, nastavuje křivé zrcadlo kremelské politice a staví do pravého světla propagandu o Putinově státnické moudrosti.

Rozhovor přechází od nebezpečí islámského státu a současných poměrů na Blízkém Východě k rusko-ukrajinskému konfliktu. Je zároveň i zajímavou odpovědí na Zemanovo srovnání nebezpečí islámského státu a ruské rozpínavosti, jak je prezentoval svým posluchačům na Rhodu. Je třeba poznamenat, že Ázerbájdžán si vzhledem ke svému značnému bohatství, etnické odlišnosti, i kvůli  Rusku vyhovujícímu konfliktu o Náhorní Karabach, udržuje od Ruska odstup. V překladu z ázerbájdžánského originálu zní část rozhovoru  týkající se rusko-ukrajinského konfliktu z rozhovoru takto:

…přejděme od Blízkého Východu k Ukrajině. Myslíte si, že boj s Islámským státem odpoutá pozornost Západu od ruské agrese na Ukrajině?

…Ruské obsazení Krymu a následná podpora separatistů na východě Ukrajiny postavila Evropu do složité situace. Poprvé od II. světové války a rozpadu SSSR  pro ní Rusko představuje nebezpečí. Evropa si jasně uvědomuje, že za tím stojí ruská snaha o obnovení impéria. Na druhé straně uvrhla agrese proti Ukrajině samotné Rusko do bezvýchodné situace.  Důkazy o vojenském zasahování Ruska na východní Ukrajině,  i když se to Rusko snaží utajit, znamenají krach ruské ideje slovanské solidarity a v tudíž i euroasijského svazu. Pro dosažení svých politických cílů totiž Rusko potřebuje přátelskou Ukrajinu. Jenže domnívat se, že bratr, proti němuž pozvedneš zbraň, zůstane tvým přítelem, je velice naivní. Rusko tedy ztrácí víc, než získalo. Na druhé straně ani Západ si nemůže dovolit Ukrajinu ztratit, protože by to odporovalo zájmům Evropské unie. Současně však nehodlá s Ruskem válčit. Východisko proto vidí v uvalení sankcí, což je podle mého názoru jediné správné řešení. Současný rozsah sankci ovšem sotva přinutí Moskvu k ústupu. Vzhledem k eskalaci rusko-ukrajinského konfliktu je těžké říct, zda boj s islámským státem odvrátí pozornost Západu od rusko-ukrajinského konfliktu Pro Západ je Rusko větším nebezpečím než islámský stát. Podle Západu patří Ukrajina k Evropě a získat Ukrajinu je v jejím geostrategickém zájmu. Proto musí Ukrajině věnovat zvláštní pozornost a z dané situace musí hledat východisko.

Někteří politologové předpovídají, že Ukrajina se pro Rusko stane novým Afghánistánem. Je to možné?

Ruská agrese na Ukrajinu byla bezpochyby velkou ranou slovanské solidaritě a víře Ukrajinců v Moskvu. Pro Ukrajinu je dnes Rusko stejným nepřítelem, jakým bylo dosud pro Polsko. Ať už se bude situace vyvíjet jakkoliv, bude po všem, k čemu došlo, velmi těžké obnovit důvěru Ukrajiny v Rusko. Okupace části jejího území pak vyvolá dlouhodobé nepřátelství. To znamená krach ruského úsilí vybudovat euroasijský svaz jako protiváhu Evropské unii. Ruská agrese vytváří z Ukrajiny přirozeného spojence NATO a otevírá tak cestu k posunutí hranic NATO blíže k ruskému území.  Z geopolitického hlediska to pro Rusko nic dobrého nevěští. „Ukrajinská operace“ je tak pro Rusko větší porážkou než „afghánský syndrom.“

 

Tomáš Laně

Tomáš Laně

Tomáš Laně

o všem, co mne zajímá a hlavně štve

příslušník jediné progresivně rostoucí sociální skupiny v ČR

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora