Druhá facka Ficovi

neděle 6. březen 2016 17:32

Strašák virtuálními uprchlíky nezabral. Fico dělal co mohl, podával žaloby na kvóty, strašil, štval proti uprchlíkům, nezadal si v tom s Orbánem, Zemanem nebo Kaczyńskim, proklínal Evropskou Unii, jako by Slovensko nebylo jejím členem, ve stylu antiuprchlického manistreamu sociálních sítí nenechal nitku suchou na německé kancléřce, ale nebylo mu to nic platné. Pozornost voličů od velkých domácích problému neodvedl. A podle toho také dopadl.  Určitě takové Pyrrhovo vítězství nečekal, stejně jako nečekal prohru s Andrejem Kiskou v prezidentských volbách.

Slovákům zavedl euro, Slovensko díky tomu za jeho vlády v mnoha ukazatelích předstihlo Česko, Bratislava už dokonce stojí vysoko nad evropským průměrem v kvalitě života. Fico však před volbami nasedl na východoevropskou populistickou vlnu černého pasažéra Evropské Unie ve  stylu „Vy nás musíte podporovat, ale my vám za to nic dávat nebudeme, Řecko a uprchlíky si řešte sami.“

Ve světle výsledků voleb měl možná v něčem pravdu. Protiuprchlickou kampaní chtěl třeba vzít vítr z plachet hnědému nebezpečí z Banské Bystrice. Jenže ani to se mu nepodařilo. Stejně nezamezil vstupu Kotlebovců do parlamentu. Bystrický Kotleba přece nepotřebuje uprchlíky, má své „cigány“. Sociální vyloučení Romů je na Slovensku opravdu palčivým problémem, a to skutečným, nikoliv virtuálním. Proti Romům může Kotleba štvát donekonečna.

 Těžko soudit. Kotleba prý přilákal mnoho  prvovoličů. To je závažný fakt, na druhé straně však vstup Kotlebovců do parlamentu může mobilizovat systémové strany k větší odpovědnosti  a spolupráci.  Jako to ukázaly komunální volby ve Francii proti Národní frontě Marine Le Penn. Na druhé straně si však Fico příliš zadal rozněcováním protiuprchlické hysterie, pravicové strany s ním prý odmítly spolupráci.  Třeba se koaliční vládu nepodaří sestavit a prezident bude muset vypsat předčasné volby.

Jedno už je však jisté: Naší nejbližší sousedé Slováci prokázali vysokou míru občanské vyspělosti, hrubý populismus na ně zřejmě neplatí. Dostanou-li s důstojným prezidentem časem i vládu, která se nebude jen podbízet, ale pochopí, že budoucnost malého evropského národa je pouze v evropské integraci a solidaritě, nikoliv v jakémsi regionálním negativistickém spolku, na který byl degradován  Visegrád, a který by se tak časem stal jen levnou potravou pro sibiřské medvědy, pak jim Česko bude moci jedině závidět. Přestože samo má zatím jako jediné z visegrádských zemí vládu proevropskou.

Tomáš Laně

Tomáš Laně

Tomáš Laně

o všem, co mne zajímá a hlavně štve

příslušník jediné progresivně rostoucí sociální skupiny v ČR

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora